:: دوره 15، شماره 2 - ( فصلنامه 1390 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 161-173 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر روش های زهکشی در کنترل پشه ها
روح الله دهقانی، غلامرضا مصطفایی*، ایران زرقی
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، mostafai_gr@kamus.ac.ir
چکیده:   (5365 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به اهمیت پشه‌ها در بهداشت و لزوم کنترل آنان با استفاده از روش‌های غیرشیمیایی و سالم برای محیط زیست، ضمن مروری بر روش‌های زهکشی در کنترل پشه‌ها به نقد و بررسی آن اقدام گردیده است. هدف مطالعه حاضر مروری بر روش‌های زهکشی جهت کنترل پشه‌ها می‌باشد.

مواد و روش ها: تحقیق حاضر به‌روش مروری انجام گرفت. با کاربرد واژه‌های کلیدی در اینترنت و سایت‌های مرتبط و نیز مجلات علمی پژوهشی داخل کشور، به زبان‌های انگلیسی و فارسی در طی سال‌های 1361 تا 1389، جستجوی مقالات و پژوهش‌ها انجام شده و در نهایت منابع واجد شرایط انتخاب و ضمن معرفی و نقد و بررسی و کاربرد آن در کشور اقدام گردید.

نتایج: مشکلات ناشی از پشه‌ها و چگونگی کنترل آن در جوامع انسانی برابر با تاریخ زیستی انسان است. روش‌های زهکشی به‌دلیل استفاده ساده و بی‌ضرر و نیز اثرات ماندگار از چند دهه گذشته رواج داشته است. استفاده از سیستم‌های مختلف زهکشی در مناطق با سطح ایستابی بالا و پر باران به‌عنوان یکی از راه‌کارهای مناسب کنترل پشه‌ها موثر است.

نتیجه گیری: با استفاده از زهکشی به جای روش شیمیایی می‌توان محیط زیست را پاک و سالم نگهداشت تا سلامتی و بهداشت جامعه انسانی که از اهداف اصلی سازمان‌ها و تشکیلات بهداشتی است، فراهم شود.

واژه‌های کلیدی: پیشگیری محیطی، پشه ها، زهکشی زیر زمینی، زهکشی سطحی
متن کامل [PDF 660 kb]   (4872 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۴/۱


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 2 - ( فصلنامه 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها