:: دوره 15، شماره 2 - ( فصلنامه 1390 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 132-138 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه میزان چاقی با فعالیت بدنی و وضعیت اقتصادی اجتماعی در دانش آموزان دختر منطقه شمال شهر تهران
محمد علی آذربایجانی*، فرشاد تجاری، معصومه حبیبی نژاد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ، m_azarbayjani@iauctb.ac.ir
چکیده:   (7219 مشاهده)

سابقه و هدف: چاقی پدیده ایی چند بعدی بوده و به غیر از عوامل بیولوژیک، عوامل فرهنگی و اجتماعی نیز می توانند در بروز آن موثر باشند. مطالعه حاضر با هدف تعیین رابطه بین میزان چاقی با فعالیت بدنی و وضعیت اقتصادی اجتماعی در کودکان منطقه شمال شهر تهران طراحی و اجرا گردید.

مواد و روش ها: برای انجام این مطالعه توصیفی تعداد 488 دانش آموز 7 تا 11 ساله از مدارس ابتدایی منطقه شمیرانات شهر تهران به روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. قد، وزن، و دور کمر و باسن آنها با روش های استاندارد اندازه گیری شده و صدک BMI بر اساس مرجع 2000CDC محاسبه شد. برای هر نفر یک پرسشنامه شامل اطلاعات دموگرافیک و میزان فعالیت بدنی (پرسشنامه باربوسا) دانش آموزان تکمیل گردید. داده ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: در این مطالعه رابطه معکوس بین میزان فعالیت بدنی و شاخص توده بدن مشاهده شد (025/0=P). همچنین، بین وضعیت اقتصادی اجتماعی و صدک شاخص توده بدن ارتباط معناداری وجود به دست آمده (013/0=P) و بین وضعیت اقتصادی اجتماعی و میزان فعالیت بدنی نیز ارتباط معناداری وجود داشت

(001/0=P).

نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد که انجام فعالیت های بدنی روزانه می تواند از عوامل جلوگیری کننده از شیوع چاقی در کودکان باشد. میزان شیوع چاقی تحت تاثیر وضعیت اجتماعی اقتصادی قرار داشته و بر اساس نتایج این مطالعه به ضرورت انجام فعالیت‌های بدنی روزانه و ورزش توصیه می شود.

واژه‌های کلیدی: کودکان دبستانی، چاقی، فعالیت بدنی، وضعیت اجتماعی اقتصادی
متن کامل [PDF 185 kb]   (4051 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1390/3/31 | انتشار: 1390/3/25


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 2 - ( فصلنامه 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها