:: دوره 10، شماره 1 - ( فصلنامه 1385 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 1-6 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر لیزر کمتوان در درمان زخمهای فشاری جانبازان نخاعی
هادی شجاعی*، یحیی سخنگویی، محمد رضا سروش، فرزاد پناهی، فرحناز فلاحتی
، : Shojaei@jmerc.ac.ir
چکیده:   (7092 مشاهده)

سابقه و هدف: زخم ها ی فشاری به علت فشار مستمر بر روی یک ناحیۀ بدن ایجاد می شوند. این زخم ها از مشکلات عمدۀ بیماران دارای ضایعات نخاعی هستند. امروزه درما ن های مختلفی با نتایج متفاوت برای درمان این زخم ها به کار می رود در این مطالعه ما بر آن شدیم که تأثیر لیزر کم تو ان را در درمان زخم ها ی فشاری جانبازان نخاعی تهران بررسی نماییم.

مواد و رو ش ها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی تصادفی شده سه سوکور بر روی 16 نفر از جانبازان نخاعی تهران انجام شد. در این مطالعه به بررسی اثر لیزر کم تو ان از نوع دیود لیزر گالیوم ـ آلومینیوم ـ آرسناید و لیزر گالیوم ـ آلومینیوم ـ ایندیوم ـ فسفات با مارک Azor-2k ساخت کشور روسیه به شیوۀ Contact , Continious Emission با دوز J/cm2 6-4 به طور یک روز در میان و به مدت 3 هفته انجام شد. وسعت و مرحله زخم ها توسط یک فرد به شیوۀ Blind ارزیابی شد و توسط دوربین دیجیتال از زخم ها عکسبرداری به عمل آمد. گروه مورد، تحت درمان با لیزر کم توان همراه با درمان روتین (شستشو و پانسمان مرطوب) قرار گرفتند ولی گروه شاهد فقط درمان روتین زخم را دریافت کردند. پس از 3 هفته بار دیگر کلیۀ زخم ها توسط فرد اول مورد ارزیابی وسعت و مرحله قرارگرفتند و مجدداً عکسبرداری شدند.

نتایج: بررسی نشان داد که بیشترین محل زخم فشاری در دو گروه مورد مطالعه در ناحیه ایسیکال با (5/62 درصد) است. همچنین نتایج نشان داد درمان با لیزر کم تو ان به همراه درمان روتین (گروه مورد) نسبت به درمان روتین (گروه شاهد) تأثیر معنی د اری در کاهش stage زخم و وسعت زخم دارد.

نتیجه گیر ی: استفاده از لیزر کم تو ان به همراه درما ن های روتین مؤثرتر از استفاده از درمان روتین به تنهایی است. پیشنهاد می گردد برای تعمیم این نتایج مطالعه دیگری روی تعداد بیشتری از بیماران با شرایط مشابه انجام شود.

واژه‌های کلیدی: لیزر کمتوان، زخم فشاری، بهبود زخم، جانباز نخاعی
متن کامل [PDF 236 kb]   (1749 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۸


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 1 - ( فصلنامه 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها