:: دوره 10، شماره 1 - ( فصلنامه 1385 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 50-54 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی واریکوسل در مردان با ناباروری اولیه و ثانویه مراجعه کننده به دو مرکز ناباروری استان مازندران در سال 1384-1380
عباسعلی کریمپور*، غلامعلی جورسرایی، نادعلی موسی نژاد، محمد رضا آقاجانی میر، امیر اسماعیل‌نژاد مقدم
، amalekshah@gmail.com
چکیده:   (9372 مشاهده)

سابقه و هدف: واریکوسل یکی از مهمترین عوامل خطر مرتبط با ناباروری مردانه شناخته می‌شود. تأثیر پیشرونده واریکوسل بر قدرت باروری مردان مبتلا مورد اختلاف است . یکی از را ههای بررسی این موضوع می‌تواند مقایسه فراوانی واریکوسل در مردان با ناباروری اولیه و ثانویه باشد. هدف این مطالعه مقایسه فراوانی واریکوسل در مردان با ناباروری اولیه و ثانویه به منظور ارزیابی پیشرونده ب و د ن تأثیر واریکوسل بر قدرت باروری می‌باشد.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی اطلاعات 2235 زوج نابارور با علت مردانه که به دو مرکز درمان ناباروری اصلی استان مازندران مراجعه کرده بودند مورد بررسی قرار گرفت . غیر طبیعی بودن شاخص ها ی اسپرمی بر اساس معیار سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) ملاک تعیین ناباروری با علت مردانه بوده است. اطلاعات مرتبط با فعالیت باروری ثبت شد. معاینه واریکوسل توسط اورولوژیست هر مرکز و با روش معاینه فیزیکی انجام پذیرفت و در نهایت نتایج با استفاده از آزمون آماری مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج : فراوانی ناباروری اولیه و ثانویه در بیماران مورد بررسی به ترتیب 1/82 و 8/17 درصد بود . میانگین سن مردان در گروه با ناباروری اولیه و 2/30 سال و در گروه با ناباروری ثانویه 8/33 سال و در همسرانشان به ترتیب 26 و 1/29 سال بود که در گروه با ناباروری ثانویه هر دو مورد به طور معنی‌داری سن بیشتری داشت (001/0 p< ). فراوانی واریکوسل در مجموع ، 6/42 درصد و در مردان با ناباروری اولیه و ثانویه به ترتیب 4/42 و 5/43 درصد بود که اختلاف معنی‌داری را نشان نمی د اد.

نتیجه‌گیری: با توجه به عدم تفاوت فراوانی واریکوسل در مردان با ناباروری ثانویه که میانگین سنی بیشتری داشتند، در مقایسه با مردان مبتلا به ناباروری اولیه می‌توان گفت که ضایعه واریکوسل تأثیر ی پیشرونده بر قدرت باروری مردان بالغ ندارد.

واژه‌های کلیدی: واریکوسل، ناباروری مردانه، ناباروری اولیه، ناباروری ثانویه
متن کامل [PDF 139 kb]   (3264 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/8 | انتشار: 1385/1/26


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 1 - ( فصلنامه 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها